Koronawirus, a odzież używana. Czy kupowanie odzieży z drugiej ręki jest bezpieczne?

Dzisiejszy artykuł jest odpowiedzią na panująca obecnie sytuację na świecie. Jeszcze kilka miesięcy temu nikt nie spodziewał się, że wczesna wiosna 2020 będzie pod znakiem kwarantanny, stanu epidemii i ogólnie pojętego zastoju gospodarczego.

W miarę rozprzestrzeniania się koronawirusa i paniki z nim związanej zaczynamy zastanawiać się jakie środki powinniśmy podjąć, aby zachować bezpieczeństwo. Internet jest przepełniony poradami i teoriami odnośnie zapobiegania i prewencji zachorowaniom na koronawirusa, my z naszej strony przedstawimy aspekt dotyczący odzieży używanej jak i ubrań w Waszych domach.

Na chwilę obecną wiemy, że koronawirus przenosi się między ludźmi poprzez bliski kontakt, drogą kropelkową (najczęściej przez kichanie czy kaszel) czyli podobnie jak wirus dobrze znanej nam grypy. Zadajemy sobie pytanie czy faktycznie zjadliwy patogen może być przenoszony drogą dotknięcia innych powierzchni, w tym odzieży. W dalszym ciągu w laboratoriach przeprowadzane są badania dotyczące jego żywotności na innych obiektach, tworzywach i tkaninach. Stanowisko badaczy prezentuje, że co prawda wirus na powierzchniach takich jak tektura czy plastik może utrzymywać się od kilku godzin do kilku dni, to na dzień dzisiejszy nie ma dowodów potwierdzających możliwość przeżycia wirusa na miękkich powierzchniach.

W serwisie Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia opublikowano odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące koronawirusa:

 

„Czy mogę zarazić się koronawirusem przez przesyłki np. z Chin?

Ryzyko zakażenia się przez towary zamawiane z Chin jest znikome. Wirus żyje krótko poza organizmem człowieka. Zanim paczki zostaną dostarczone do Polski, wirus zginie. Czas jego utrzymywania się na powierzchni zależy od wilgotności i temperatury powietrza, wirus zginie, nim dotrze do Polski.”

 

„Należy dezynfekować buty, żeby się nie zakazić.

Nie ma takiej potrzeby. Brak dowodów naukowych na zakażenie koronawirusem poprzez kontakt z odzieżą. Należy zachować podstawowe zasady higieny.”

 

Jak widać istnieje znikome ryzyko przeniesienia się wirusa na materiałach, jednak naszym zadaniem jest zadbanie o jeszcze większe zminimalizowanie ryzyka, poprzez dbałość o higienę własną oraz naszego bliskiego otoczenia.

Jak sytuacja wygląda ze strony sortowni odzieży używanej?

Nasz dostawca w Stanach Zjednoczonych od początku działalności dokłada wszelkich starań, aby odzież która trafia do sprzedaży w naszej hurtowni odzieży używanej była jak najwyższej jakości. Już na etapie zbiórek zastrzegają sobie prawo do nie przyjęcia towaru jeśli będzie on nosił znamiona odpadu. Towar po dotarciu do magazynu jest wstępnie oceniany pod względem jakości i rodzaju materiału, tzn. na samym początku starają się oddzielić odzież od innych obiektów np. plastikowych zabawek, czy przedmiotów kuchennych. Następnie bieżący towar jest magazynowany w przewiewnych koszach i w takiej formie czeka na swoją kolej, aby trafić do sortowni. Proces ten waha się między tygodniem, a nawet miesiącem, bowiem w pierwszej kolejności sortowany jest towar zebrany wcześniej.

Pracownicy naszego dostawcy zobowiązani są do pracy w maseczkach i rękawiczkach oraz do dezynfekcji rąk za każdym razem kiedy opuszczają lub wracają na stanowisko.

Zebrany towar przechodzi dalej 4 etapową drogę zanim finalnie trafi do spakowania.

Na pierwszym etapie odzież jest oddzielana od innych przedmiotów. Na drugi etap trafia jedynie odzież i jest w dalszym etapie rozsortowana na kategorie. Również na tym etapie zwraca się uwagę na oddzielenie odzieży nie nadającej się do dalszej sprzedaży. Na trzecim etapie ubrania są rozsortowywane z podziałem na asortymenty oraz gatunki. Ewentualne pojedyncze sztuki, które według pracowników są nie do zaakceptowania trafiają do odrębnego kosza, który jest następnie belowany i traktowany jako odpad. Kolejny czwarty etap to wyrywkowa kontrola pakowanych asortymentów przez dział kontroli jakości, który jest stałe obecny podczas sortowania. Zaakceptowane asortymenty trafiają do odpowiednich worków, które następnie są magazynowane i wysyłane do Polski.

Długi czas transportu odzieży używanej z USA minimalizuje ryzyko zarażenia koronawirusem

Każdy kontener, który sprowadzamy drogą morską z USA posiada odpowiednie certyfikaty o dezynfekcji i trafia do Polski w około 3-4 tygodni. Długi czas magazynowania, wysyłki jak i sam proces sortowania jest na tyle rozciągnięty w czasie, że sama możliwość przeżycia wirusa na tych powierzchniach jest zminimalizowana niemalże do zera.

Zarówno nasza hurtownia odzieży używanej, jak i sortownia w USA z którą współpracujemy, dokładamy wszelkich starań, aby odzież używana, którą państwu oferujemy była bezpieczna oraz najwyższej jakości.

Informujemy również iż na czas zagrożenia epidemiologicznego sortownia odzieży używanej, która jest naszym dostawcą podjęła stanowcze kroki mające na celu jak największe zapewnienia bezpieczeństwa oferowanego przez nich towaru, mianowicie wszystkie zbiórki zostały zawieszone, zarówno sortownia jak i magazyn prewencyjnie zostaną poddane profesjonalnej dezynfekcji przez firmę zajmującą się sterylizacją i dezynfekcją dużych przestrzeni. Ma to na celu wyniszczenie możliwych wirusów i drobnoustrojów chorobotwórczych, co przyczyni się do zapewnienia jak najwyższej jakości świadczonych usług.

Chcesz wiedzieć więcej w jaki sposób zadbać o swoją odzież w domu oraz jakie środki bezpieczeństwa podjąć w czasie epidemii w swoim własnym domu? Zapraszamy do kolejnego wpisu!

 

Źródło:
Oficjalny serwis Ministerstwa Zdrowia i NFZ: https://pacjent.gov.pl/archiwum-aktualnosci/koronawirus-co-o-nim-wiemy
Oficjalna strona Narodowego Funduszu Zdrowia: https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-oddzialow/infolinia-nfz-najczesciej-zadawane-pytania-zwiazane-z-koronawirusem,387.html
Harvard Health Publishing: https://www.health.harvard.edu/diseases-and-conditions/coronavirus-resource-center
Artykuł Marii Olszy: https://www.planeta.pl/Ciekawostki/Koronawirus-Czy-mozna-zarazic-sie-przez-odziez-Eksperci-odpowiadaja
WHO: https://www.who.int/news-room/q-a-detail/q-a-coronaviruses

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *